Zapisy

Informuję, że zapisy na bierzmowanie (I rok) w roku szkolnym 2022/23 ZOSTAŁY JUŻ ZAKOŃCZONE.

informacje dotyczące zapisów w przyszłym roku szkolnym:

Przygotowanie do bierzmowania przy naszym duszpasterstwie jest otwarte dla wszystkich licealistów. Niezależnie od tego, w jakiej szkole się uczysz i z jakiej parafii pochodzisz.
Najważniejszy wymóg stawiany każdemu kandydatowi to osobiste zaangażowanie. Kurs jest dwuletni, a spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 h.
Taka forma przygotowania jest bardzo intensywna, dlatego ważne jest, żeby potencjalny kandydat był szczerze przekonany, że chce się w to zaangażować. Jeśli tak będzie, to z pewnością dobrze wykorzystamy ten wspólny czas i dobrze przygotujemy się do sakramentu.

Jeśli to czytasz, to znaczy, że prawdopodobnie chcesz się zapisać. Zatem przejdźmy od razu do rzeczy.

Przede wszystkim zapisać może się sam kandydat. Mama, tata i wszystkie na świecie życzliwe osoby niech prześlą link do tej strony kandydatowi zamiast robić to za niego. Przecież ten młody człowiek bez najmniejszego problemu sobie z tym poradzi, jeśli chce – a o to przecież nam wszystkim chodzi 🙂

Konkrety

Kilka informacji porządkowych zanim zdecydujesz się przesłać formularz:

1. Każdy uczestnik jest zobowiązany do przynoszenia własnego egzemplarza Pisma Świętego. Dobrze, żeby to była Twoja Biblia, a nie tylko książka zdjęta z półki w domu, a potem tam odłożona – ponieważ będziemy czytać Słowo Boga i odnosić do swojego życia osobiście. Jeśli nie masz swojej Biblii, to najwyższa pora się zaopatrzyć!

2. Wszystkie spotkania będą odbywały się w pomieszczeniach duszpasterstwa Przystań – gdyby miało być inaczej, to pojawi się odpowiednia informacja.

3. Przejście przez to przygotowanie zakłada uczestnictwo w zajęciach, dlatego w ciągu roku możliwe są 4 nieobecności. Nie przyjmujemy usprawiedliwień, bo jeśli kogoś nie ma, to go nie ma i tyle. Oczywiście zrozumiałe są wypadki losowe i zawsze można się dogadać, ale tylko w poważnych przypadkach. (Lenistwo albo uczenie się do jakiegoś konkursu, to nie są poważne przeszkody w przypadku przygotowania do przyjęcia sakramentu).

4. W Wielkim Poście i Adwencie odbędą się rekolekcje dla całego duszpasterstwa Przystań i będą one traktowane jako element przygotowania do bierzmowania, ale nie będzie tam sprawdzana obecność.

5. Zajęcia rozpoczną się od października i będą trwały do Wielkanocy.

6. Godziny spotkań do wyboru:

  • Poniedziałek godz. 17:00
  • Czwartek godz. 19:00

7. Nie będzie możliwości przenoszenia się pomiędzy grupami! Jest to spowodowane tym, że nie chcemy, aby grupy rozrastały się w nieskończoność, dlatego gdy zabraknie miejsc, zamkniemy zapisy. Niestety w przeszłości zdarzało się, że ktoś zapisywał się do jednej z grup tylko po to, żeby przenieść się do innej, która podczas zapisów była zamknięta ze względu na brak miejsc. Skutkuje to tym, że jedna grupa się zbytnio rozrasta, natomiast w innej okazuje się, że jeszcze są wolne miejsca, które podczas zapisów były zajęte przez kogoś, kto do tej grupy w ogóle nie ma zamiaru uczęszczać.
Mam nadzieję, że wystarczająco jasno to wyjaśniłem 🙂 Jeśli ktoś się zapisze do danej grupy, ale od początku nie będzie mógł na nią chodzić, to zostanie skreślony z listy.
Dlatego dobrze wybierz grupę i sprawdź, czy nie będzie Ci z niczym kolidować. Może warto zaczekać z zapisaniem się, aż poznasz swój plan lekcji.

8. Potrzebne dokumenty, które należy dostarczyć w październiku:

  • Odpis aktu chrztu
  • Zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie ze szkoły, do której się aktualnie uczęszcza
  • Zgoda własnego proboszcza na przygotowanie i przyjęcie sakramentu bierzmowania poza własną parafią

9. Jeśli nie widzisz żadnych przeszkód i wszystko Ci odpowiada, to możesz zapisać się przez formularz, do którego odnośnik widniał poniżej.

Skoro jesteś już tutaj, to mam nadzieję, że wszystko poszło pomyślnie i zobaczymy się na przygotowanie w październiku.

o. Marcin Rutecki OP

Gdyby nadal coś było niejasne, to możesz śmiało pytać: