W dechę Już dość

Zaloguj się, aby opublikować tutaj swoje teksty i rysunki.

archiwum

pdf
wrzesień 2018
7 października 2018

Niedawno rozpoczął się nowy rok szkolny, chcemy Was zachecić, żebyście przeżyli go razem. Razem z nami, z ludźmi, których kochacie, z uśmiechem na twarzy. Razem jest łatwiej znosić trudy. Okazuje się, ze razem z ziarenka nadziei, czy radości wyrasta drzewo. Razem odkrywa się łatwiej i dzieje się więcej. O tym, co można razem, piszemy we wrześniowym numerze „Dziewietnastki”. Redakcja „Dziewietnastki”

pdf
czerwiec 2018
7 października 2018

Orient od zawsze był odległym miejscem, kojarzącym się z licznymi historiami z fascynujących podróży kupców i podróżników, odkrywców i badaczy. Bogata kraina pełna przypraw i wzorzystych materiałów, miękkich dywanów i zapachów. Co takiego sprawia, ze jest taki pociągający? Czy to odległość, którą dziś można pokonać w znacznie krótszym czasie, niż kiedyś? Czy to zaskakująca kultura? W najnowszym numerze staramy sie zorientować w oriencie. Redakcja „Dziewietnastki”

pdf
maj 2018
7 października 2018

Melodia często może przekazać to, co okazuje się niemożliwe dla słów. Chyba to właśnie dlatego większość jadących do szkoły lub pracy ma na uszach słuchawki. Czy jednak można opisać melodię słowami? Postanowiliśmy to sprawdzić w majowym numerze. Redakcja „Dziewiętnastki”

pdf
marzec 2018
28 marca 2018

W baroku za sprawa szkieł mikroskopu i teleskopu otworzyły się dwa światy: mikro i makro. Niepoznany po dzień dzisiejszy kosmos wzięłyśmy pod lupę zupełnie jak barokowi uczeni. Opisałyśmy wrażenia z tego świata choć dalekiego, to jednak wyjątkowo bliskiego.

pdf
luty 2018
28 marca 2018

Języki obce są bardzo pomocne w codziennym życiu. Pomagają nam się porozumieć, wyrazić własne zdanie. Ważny jest też język ojczysty - to w nim wypowiadamy pierwsze słowa, uczymy się najprostszych rzeczy. Dlatego w "Dziewiętnastce" zajmiemy się właśnie tym tematem.

pdf
listopad 2017
3 stycznia 2018

Nie bez powodu w słowie świat-ło ukryty jest świat. Jest ono niezbędne do każdego rozwoju na Ziemii. Pobudza, motywuje, daje możliwość do działania, wyznacza rytm pracy. Świa-tło ukrywa też cząstkę „tło”, bo w zabieganej codzienności coś tak istotnego jest tylko tłem naszych „ważnych spraw tu i teraz”. O świetle – pretekście i tle naszych działań piszemy w listopadowym numerze „Dziewiętnastki”.

pdf
październik 2017
24 października 2017

Przyszła jesień. I jak pisze Halina Poświatowska „Drzewa umierają — inaczej niż ludzie." Czy jesień jest porą umierania? Czy porą roku pełną kolorów, nowych znajomości i aktywności? W październikowej „Dziewiętnastce" piszemy o tym, jak odbieramy jesień.

pdf
wrzesień 2017
10 października 2017

Pewien podróżnik, fotograf i pisarz – Nicolas Bouvier napisał kiedyś "Dalekie podróże mają to do siebie, ze przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to, po co się pojechało". Myślę, ze każdy z nas doświadczył w życiu podróży, z której wróciłby nie tylko ze zdjęciami, ale z czymś znacznie ważniejszym... We wrześniowym numerze "Dziewiętnastki" opisujemy nasze podróże i dzielimy się naszymi spostrzeżeniami na ich temat.