W dechę Już dość

Zaloguj się, aby opublikować tutaj swoje teksty i rysunki.

Wszystko po kolei

Jak spiskować - zajęcia prywatne 30 października 2010

0
komentarzy

Strona Przystani daje Wam całkiem niezłą okazję do knucia, snucia intryg i supłania konspiracji.

Cały witz polega na tym, że możecie sobie zakładać zajęcia prywatne. Prywatne, czyli takie, które są widoczne tylko dla wskazanych przez Was osób. Nie zobaczy ich nikt inny! Nawet sam Duszpasterz czy Szanowny Administrator.

Dzięki temu możecie planować różne atrakcje w tajemnicy przed innymi. Przyda się to Wam np. przy organizacji pożegnania maturzystów czy czyichś urodzin-niespodzianki.

Jak utworzyć prywatne zajęcie? Przede wszystkim trzeba mieć uprawnienia administratora lub redaktora. Jeśli takich nie macie, to zaglądnijcie na stronę "Administratorzy" i tam znajdźcie sobie wspólnika spisku z odpowiednimi uprawnieniami.

Zróbcie z tego pożytek!

pawelb pawelb

Powiadomienia e-mail 17 października 2010

0
komentarzy

Uruchomiliśmy nową funkcję - powiadomienia e-mail. Teraz każdy z Was może zamówić sobie codzienną lub cotygodniową dostawę aktualności do elektronicznej skrzynki pocztowej.

Opcje powiadomień (tematykę przesyłanych informacji, częstotliwość wysyłania) możecie edytować w "Ustawieniach konta" - wystarczy kliknąć swój login w prawym górnym narożniku strony.

Na dobry początek ustawiliśmy Wam wszystkim cotygodniowe powiadomienia - o tym przekonacie się już jutro rano. No i oczywiście zachęcamy do dostosowania ustawień do własnych potrzeb.

pawelb pawelb

Nowa galeria - jest! 4 października 2010

0
komentarzy

...a w niej same przydatne funkcje:

 • Dodawanie komentarzy do zdjęć,
 • Pokaz slajdów z regulowaną częstotliwością,
 • Osobny adres URL dla każdego zdjęcia (można wysłać link znajomemu),
 • I co najlepsze: możliwość załączania własnych zdjęć - wystarczy przesłać link do albumu w Picasa Web Albums.

Sprawdźcie koniecznie i napiszcie, jak Wam się podoba!

pawelb pawelb

Profile, dane kontaktowe, rodzaj gramatyczny 1 października 2010

0
komentarzy

Mniej więcej tydzień temu uruchomiliśmy kilka nowych funkcji związanych z kontami użytkowników.

Po pierwsze, każdy z Was ma teraz swój publiczny profil, na którym widać ogroomny awatar, a oprócz tego login użytkownika i jego aktywność na stronie (zamieszczone komentarze, przesłane zdjęcia itd.).

Profile użytkowników mają Wam przede wszystkim ułatwić kontakt z administratorami i opiekunami zajęć - wystarczy, że namierzycie gdzieś ich wizytówkę (np. przy komentarzu), klikniecie w nią i ciach! - są dane kontaktowe. Listę wszystkich administratorów strony znajdziecie na stronie "Administratorzy" w dziale "Użytkownicy".

Dodatkowo, jeśli bardzo lubicie czyjeś komentarze (a w przyszłości także - tu uchylimy rąbka tajemnicy - rysunki), możecie wejść na jego profil i sprawdzić, co tam ciekawego słychać.

Po drugie, na swoim profilu każdy z Was może opublikować swoje imię i nazwisko oraz adres e-mail. Pamiętajcie jednak, żeby podchodzić do tego z rozwagą, oto dlaczego:

 • Jeśli odsłonicie swoje imię i nazwisko, łatwo będzie Was znaleźć za pomocą wyszukiwarki internetowej. Każdy będzie mógł w prosty sposób namierzyć Wasze komentarze czy zdjęcia.
 • Adresy e-mail z kolei często są przechwytywane przez spamerów, więc każde publikowanie go w internecie powoduje zwiększenie ilości SPAM-u w Waszych skrzynkach pocztowych.

Tyle straszenia. Część z Was i tak musi gdzieś się podpisać nazwiskiem, albo zamieścić na stronie swój e-mail. Wtedy odsłanianie tych informacji w publicznym profilu nie niesie dodatkowych zagrożeń, a za to może bardzo ułatwić życie pozostałym użytkownikom strony.

I po trzecie, każdy użytkownik ma teraz swój rodzaj gramatyczny. Tych rodzajów jest aż pięć, zwykle korzysta się tylko z dwóch, ale nie ograniczajmy się, bądźmy oryginalni i podejdźmy do tego z rozmachem! Rodzaj gramatyczny wpływa na to, w jaki sposób serwis się do Was zwraca i w jaki o Was się wypowiada. Zatem przykładowo wygląda to tak:

 • Rodzaj męski: Janek_wrzód skomentował tekst,
 • Rodzaj żeński: Anka-skakanka przesłała zdjęcia,
 • Rodzaj nijaki: ale.nic.to zabrało głos w dyskusji,
 • Rodzaj męskoosobowy - w liczbie mnogiej, pamiętamy z polskiego!: Stary człowiek i morze skomentowali zdjęcie,
 • Rodzaj niemęskoosobowy: ładneKwiatki zamieściły aktualność.

Mamy nadzieję, że zrobicie z tego gramatycznego bogactwa pożytek. Powodzenia!

pawelb pawelb

Przepraszam, czy dostanę menu? 5 września 2010

0
komentarzy

Nie! Przystań nie ma menu. Nie ma, bo serwuje wyłącznie dania sezonowe. A jaki sens ma menu, które ciągle się zmienia i w którym przy każdych odwiedzinach trzeba się na nowo odnajdywać?

Ta strona ma przede wszystkim wspomagać Waszą codzienną przystaniową aktywność. A ona jest dosyć zmienna i kapryśna. Przez jakiś czas koncentrujecie się na jednej sprawie, ale zaraz potem pojawia się coś nowego i ważniejszego i to właśnie temu poświęcacie swoją uwagę.

W tych warunkach klasyczne menu (no wiecie, o nas, bierzmowani, redakcja, dkf, galeria itd.) jest dosyć karkołomne. Bo gdzie na przykład należałoby umieścić dział o wyjeździe debiutantów? Może w zakładce "Wyjazdy". Ale po dwóch latach ta zakładka już by się przepełniła. I co wtedy? No właśnie, chyba trzeba byłoby usuwać stare podstrony. A to jest przykre.

Dlatego na Waszej stronie zamiast działów są "zajęcia". Zajęcia, czyli wszelkiego rodzaju sprawy, którymi się zajmujecie. Przeróżne akcje, projekty, spotkania, wydarzenia, pomysły, inicjatywy... Każde zajęcie ma swój kolor, obrazek i czas trwania: od - do. Kiedy jest aktualne, wyświetla się na stronie głównej. Kiedy się przedawnia - ląduje w archiwum. Proste.

Takie rozwiązanie ma dosyć poważną konsekwencję: na tej stronie nie ma działów, które trwają wiecznie. Nie ma "Galerii", "Forum", "Aktualności" i tego wszystkiego, co znajduje się w menu większości stron. Wyjątek stanowią "Informacje" - ale to trochę inna sprawa, bo adresatami "Informacji" nie jesteście Wy, ale osoby spoza Przystani. Oczywiście nadal możecie tworzyć galerie, dyskusje i kanały z aktualnościami, ale tylko w obrębie przemijających zajęć.

Uważamy, że takie podejście - mimo że ciut nietypowe - o wiele lepiej sprawdzi się w praktyce. Bo częściej będziecie szukać informacji związanych z konkretnym tematem (np. o spotkaniach bierzmowanych, o scholi, o wyjeździe sylwestrowym), niż konkretnego typu (np. zdjęcia, teksty, dyskusje, aktualności). Ale oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie ma nic przyjemniejszego, niż wyświetlić sobie wszystkie przystaniowe zdjęcia w jednym miejscu. Dlatego wyposażymy Waszą stronę w filtry zawartości, które umożliwią wyświetlanie wszystkich galerii czy plików, poukrywanych w nowych i starych zajęciach.

Chyba powinienem to jakoś podsumować, ale nic mi nie przychodzi do głowy :P. Więc niech będzie jak zwykle: bawcie się dobrze!

pawelb pawelb

Ruszamy! 1 września 2010

1
komentarz

Dziś uruchomiliśmy Wam nową stronę. Jest piękna, lśniąca i świeżutka. Kryje w sobie pełno niespodzianek. Nie brakuje też Bardzo Poważnych Funkcji, np. Monitoringu Średniej Oraz Indywidualnej Frekwencji.

W tym dziale będziemy przez jakiś czas informować Was o wszystkich zmianach, nowych funkcjach i ulepszeniach. A tych będzie przybywać z dnia na dzień! Jeśli więc poczujecie się zagubieni, zaglądnijcie tutaj, to wszystko się wyjaśni.

Zachęcamy do wypowiadania się w dyskusjach. Na "Liście życzeń" możecie zgłaszać swoje pomysły i co tam się Wam marzy. W "To nie działa!" piszcie o błędach, na które natrafiliście w czasie używania strony. Choć oczywiście liczymy na to, że na żaden błąd nie natraficie.

Miłego surfowania!

pawelb pawelb