W dechę Już dość

Zaloguj się, aby opublikować tutaj swoje teksty i rysunki.

To rzucamy

Strasznie głośno, niesamowicie blisko 1 października 2012


Przejmujący i prawdziwy film Stephena Daldry'ego ("Godziny", "Billy Elliot") nominowany w dwóch kategoriach do Oscara. W rolach głównych zdobywcy Nagrody Akademii Tom Hanks i Sandra Bullock oraz dwukrotnie nominowany do Oscara Max von Sydow. W swoim najnowszym obrazie twórca mierzy się z jedną z największych traum współczesnego świata - zamachami z 11 września. To nie jest opowieść o 11 września, to historia o każdym dniu później. 
Symbolem wychodzenia na prostą po tragedii ataku terrorystycznego jest oczywiście niewinne dziecko. Jego prywatna tragedia koniec końców okaże się punktem wyjścia "nowej przygody". A wszystko pokazane zostało w taki sposób, aby nikt po opuszczeniu sali kinowej nie zapomniał, że najważniejsza w obliczu nieszczęścia jest nadzieja. 
"Strasznie głośno, niesamowicie blisko" to utopijny manifest wychwalający tzw. ludzkie wartości w tonie wiary i nadziei, że "źli ludzie", którzy atakują, są w mniejszości, i tak naprawdę rzadko zdarza im się dopaść niewinnych. Poza wartością terapeutyczną film Daldry'ego można potraktować jeszcze tylko jako dziecięcą fantazję chłopca, który wierzy w siłę wyobraźni. Dlatego w końcu udaje mu się sięgnąć nieba. 

Zapraszam!

bratŁukasz bratŁukasz