Co to jest Przystań

Przystań to duszpasterstwo młodzieży licealnej działające przy klasztorze oo. dominikanów w Krakowie. Przystań jest miejscem dorastania, uczenia się współpracy i odpowiedzialności, ale też zawiązywania przyjaźni na całe życie i rozkoszowania odrobiną hedonizmu. W Przystani codzienność przepełniona jest obecnością Boga i każdy ma szansę odnaleźć swoją drogę do Niego.

W trakcie roku szkolnego organizujemy szereg zajęć i spotkań. Przede wszystkim co niedzielę przygotowujemy Dziewiętnastkę, czyli mszę o godz. 19:00. Na Dziewiętnastce służą nasi ministranci i śpiewa przystaniowa czterogłosowa schola. Ponadto prowadzimy dwuletni kurs przygotowujący do sakramentu bierzmowania. W tygodniu zapraszamy na msze poranne (we wtorki i czwartki o 6:30) i wieczorne (piątek, 19:00). Zazwyczaj po mszach jemy wspólne śniadanie (lub kolację) i odmawiamy brewiarz. Organizujemy również co tydzień spotkania: te „poważne” (Kredens – środa 18:00) i te czysto towarzyskie (Wieczór przy świecach – sobota 19.00). W Przystani działa też redakcja „Dziewiętnastki” – naszego miesięcznika.

W tym roku na Kredensach będziemy uczyć się modlitwy Jezusowej, żeby zrozumieć, co to znaczy modlić się nieustannie i jak żyć z Bogiem w każdym momencie dnia. Przy okazji będziemy własnoręcznie robić czotki, które będą dla nas pomocą w modlitwie serca.

W wakacje i ferie zimowe wyjeżdżamy na obozy, piesze wędrówki, kajaki, rowery, chodzimy na dominikańską pielgrzymkę. W czasie Wielkiego Postu w każdy piątek organizujemy Misterium Męki Pańskiej – rodzaj muzyczno-modlitewnej inscenizacji, pozwalającej na głębsze przeżywanie tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Co roku w drugi dzień świąt wielkanocnych przygotowujemy śniadanie dla ubogich, w którym uczestniczy ok. 300 potrzebujących z całego Krakowa.