W dechę Już dość

Zaloguj się, aby opublikować tutaj swoje teksty i rysunki.

Co to jest Przystań?

Przystań to duszpasterstwo młodzieży (gimazjalnej i licealnej) działające przy klasztorze oo. dominikanów w Krakowie. Przystań jest miejscem dorastania, uczenia się współpracy i odpowiedzialności, ale też zawiązywania przyjaźni na całe życie i rozkoszowania odrobiną hedonizmu. W Przystani codzienność przepełniona jest obecnością Boga i każdy ma szansę odnaleźć swoją drogę do Niego.

W czasie roku szkolnego organizujemy szereg zajęć i spotkań. Przede wszystkim co niedzielę przygotowujemy Dziewiętnastkę, czyli mszę o godz. 19:00. Na Dziewiętnastce służą nasi ministranci i śpiewa przystaniowa czterogłosowa schola. Ponadto prowadzimy dwuletni kurs przygotowujący do sakramentu bierzmowania. W tygodniu zapraszamy na msze poranne (we wtorki i czwartki o 6:30) i wieczorne (piątek, 19:00). Zazwyczaj po mszach jemy wspólne śniadanie (lub kolację) i odmawiamy brewiarz. Organizujemy również co tydzień spotkania: te "poważne" (Kredens - środa 18:00 oraz Lampion - poniedziałek 19:00) i te czysto towarzyskie (Wieczór przy świecach - sobota 19.00). W Przystani działa też redakcja "Dziewiętnastki" - naszego miesięcznika.

W tym roku na Kredensach przyjrzymy się liturgii poznając przy okazji sztukę i kulturę w jej przeróżnych wydaniach. Natomiast na Lampionie będziemy uczyć się, w jaki sposób możemy dzielić się naszą wiarą i spróbujemy znaleźć odpowiedzi dotyczące wiary, które dręczą nie tylko ateistów, ale my sami często mamy z nimi problem.

W wakacje i ferie zimowe wyjeżdżamy na obozy, piesze wędrówki, kajaki, rowery, chodzimy na dominikańską pielgrzymkę. W czasie Wielkiego Postu w każdy piątek organizujemy Misterium Męki Pańskiej - rodzaj muzyczno-modlitewnej inscenizacji, pozwalającej na głębsze przeżywanie tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Co roku w drugi dzień świąt wielkanocnych przygotowujemy śniadanie dla ubogich, w którym uczestniczy ok. 300 potrzebujących z całego Krakowa.

Jak do nas dołączyć

Generalnie wystarczy chcieć. Poza tym trzeba być w odpowiednim wieku, czyli przed maturą, a po drugiej klasie gimnazjum. Przynależność do Przystani jest rzeczą płynną i nie wymaga żadnych formalności. W Przystani można pojawiać się i znikać wedle uznania.

Jeśli chcesz dołączyć do Przystani, a nie wiesz, jak się za to zabrać, zajrzyj na nasz plan działania i znajdź sobie spotkania, w których chcesz uczestniczyć. Potem przyjdź we wskazane miejsce w odpowiednim czasie i zagadnij kogoś z zebranych - z pewnością wytłumaczy Ci, jakie są warunki uczestnictwa i komu należy zgłosić swoją obecność (jeśli w ogóle jest taka potrzeba). Większość naszych grup jest zupełnie otwarta, ale zdarzają się wyjątki. Np. na kurs do bierzmowania trzeba się wcześniej zapisać, w scholi - dać się przesłuchać, a u ministrantów warto być mężczyzną.